Odważne i bezpieczne dziecko

Chyba każdy z nas miewał takie sytuacje, w których chciałby być odważny. Powiedzieć coś czasem szefowi w pracy, stanąć w obronie swoich praw, rodziny, kolegów, koleżanek. Jednocześnie zrobić to w taki sposób, aby cały być lubianym i szanowanym. Jednym słowem… czuć się bezpiecznie…

Sami chcielibyśmy to w sobie mieć, a tym bardziej chcielibyśmy tego dla naszych dzieci.

Często jest tak, że sami potrzebujemy zaczerpnąć trochę wiedzy, aby być wsparciem dla naszych dzieci. Z pomocą w tym przychodzi nam seria podcastów o umiejętnościach społecznych nagrana jako rozmowa dwóch psychologów – praktyków treningu umiejętności społecznych dla dzieci: Łukasza Gutowskiego – psychologa społecznego i trenera TUS oraz Anię Rogalską – psychologa dziecięcego. Oboje są praktykami i prowadzą na co dzień trening umiejętności społecznych dla dzieci.

Ostatnio rozmawiałam z Magdą, która jest świeżo po studiach pedagogicznych na warszawskim UW, właśnie o odwadze. My, jako młodzi ludzie, studenci, Polacy, już teoretycznie po okresie dojrzewania, ale wchodzący w dorosłość – boimy się. Zadawać pytania, przedstawiać się, komplementować. Ludzi młodych najpierw w szkole się strofuje, aby nie zadawali głupich pytań, a potem już na studiach po konferencjach z zagranicznymi gośćmi – upomina, aby zadawać pytania, bo głupio nam, że na zachodzie młodzi studenci zadają pytania, a my nie… To właśnie uczenie odwagi na gruncie bezpiecznym, czyni z dzieci dorosłych, którzy czują się w świecie dobrze, są akceptowani, mają poczucie wpływu na siebie i innych ludzi.

Odważne i bezpieczne dziecko - podcast o Treningu Umiejętności Społecznych dla Rodziców
Podcast o Treningu Umiejętności Społecznych dla Rodziców

Odcinki Podcastu:

  1. Słuchanie
  2. Rozpoczynanie rozmowy
  3. Prowadzenie rozmowy
  4. Dziękowanie
  5. Zadawanie pytań
  6. Przedstawianie się
  7. Przedstawianie innych osób
  8. Komplementowanie
  9. Proszenie o pomoc
  10. Jak wyglądają zajęcia TUS

Umiejętności jest ponad 50 🙂

Kliknij tutaj, aby zobaczyć czy aktualnie zbieramy jakieś grupy dla mam: link Dlaczego tego nie widać?

Gdzie możemy posłuchać podcastów?


Asia Gutowska
gutowskaj@gmail.com

Socjolog, żona psychologa, mama. Zafascynowana patrzeniem jak rozwijają się jej pociechy. Pomysłodawczyni krokus.waw.pl

No Comments

Post A Comment